Форум доброчесності громад: про подолання корупції в громадах, доброчесне та ефективне врядування

У Києві відбувся Форум доброчесності громад: європейські цінності на практиці, який організувало НАЗК за підтримки U-LEAD.

В ньому у якості спікера взяв участь голова Херсонської обласної ради, віце-президент УАРОР з питань правоохоронної діяльності Олександр Самойленко.

Зазначимо, що 20 липня в межах Форуму доброчесних громад (організованого НАЗК за підтримки U-LEAD), Українська асоціація районних та обласних рад спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції та очільниками українських міст підписали Декларацію розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування.

Сьогодні ж до неї доєдналися нові підписанти!

Коротко про Декларацію – доброчесне, ефективне врядування та нульова толерантність до корупції на місцевому та регіональному рівнях!

У двох словах:
– ефективні інструменти для розбудови доброчесності;

– врядування на місцевому та регіональному рівнях орієнтується на стратегічне бачення;

– сталий розвиток територій;
– підвищення довіри людей до органів місцевого самоврядування.

У ході проведення заходу, Олександр Самойленко підкреслив, що громади вже планують свою післявоєнну відбудову! Для залучення інвестицій міжнародних партнерів громада має показати свою прозорість та ефективність!

Під час виступу він наголосив: «Якщо говорити з більш практичної точки зору наведу певні інструменти розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування. На що необхідно звернути увагу:

«Тон згори» важливий для розбудови доброчесності!

Керівник ОМС має задавати тон і зразок доброчесної поведінки та нульової толерантності до корупції. Впровадження інструментів для розбудови доброчесності –  відповідальність керівника.

– Аналіз контрагентів при закупівлях.

– Аналізувати доцільно й кандидатів на посади, які вразливі до корупційних ризиків.

– Важливо також моніторити та фіксувати випадки порушення антикорупційного законодавства!».

Разом з тим, він додав, що одними із головних перспективи для підвищення доброчесності громад є:

1. Запровадження позиції ризик-менеджерів в органах публічної влади для збору інформації, аналізу й пропозицій щодо зниження корупційних ризиків.

2. Вдосконалення законодавчої бази щодо публічної етики на місцевому рівні в Україні та розробка типового кодексу та єдиних правил поведінки, їх дотримання при виконанні своїх повноважень виборними посадовими особами, депутатами місцевих рад усіх рівнів та службовцями ОМС, а також механізму реагування на їх порушення.
Саме над цим питанням наразі працює Міжвідомча робоча група з підготовки пропозицій щодо удосконалення законодавчого регулювання публічної етики та формування політики доброчесності в органах місцевого самоврядування за участю представників НАЗК, НАДС, прокуратури, УАРОР, ВАОТГ (Всеукраїнської Асоціації ОТГ).

«Наша спільна мета сформувати довіру до державних органів/ органів місцевого самоврядування, сприяти становленню самодостатніх, прозорих, згуртованих та доброчесних громад, де комфортно жити і навчатися, працювати та реалізовувати інноваційні ідеї. Тільки спільними зусиллями можна досягти змін та побудувати доброчесне середовище громади.», – резюмував голова облради.