Ефективна освітня мережа – це про інтереси дітей та про майбутнє громад

За 4 роки в Україні вже не буде всім звичних загальноосвітніх шкіл. Першачків віддаватимуть у початкову школу, а учні середньої та старшої ланки ходитимуть до гімназій та ліцеїв. Такі зміни починають діяти з 2024 року відповідно до Закону «Про освіту» 2017 року і Закону «Про повну загальну середню освіту» 2020 року.

Про те, як досягти консенсусу та сформувати ефективну освітню мережу на території Херсонщини в умовах сучасних викликів сьогодні, 24 червня, обласна влада комунікувала з представниками органів місцевого самоврядування у рамках обласного освітнього форуму.

«Ми всі свідомі й розуміємо, що навчання в малокомплектних закладах, як мінімум, вдвічі дорожче, ніж в повнокомплектних. Але і ви зрозумійте нас. Закрити школу в селі – означає знищити це село. До того ж, відстань між селами становить понад 30 км і переважно це бездоріжжя. Погодьтесь, для дітей це стрес. І, не дай Бог, в дорозі щось станеться з автобусом, то хто буде відповідати за здоров’я та життя наших дітей?! Ми зобов’язані забезпечити дітей якісною, але й доступною освітою», – зазначив Чулаківський сільський голова Олександр Мусієнко.

Його думку розділяють усі депутати обласної ради, які вже зараз готові допомогти у вирішенні освітнього питання кожній громаді. Зокрема, Херсонська обласна рада спільно з Херсонською обласною державною адміністрацією пропонують впровадити в області пілотний проєкт «Три рівні освіти під одним юридичним дахом», який має на меті забезпечити функціонування загальноосвітніх закладів як цілісних навчально-виховних комплексів з надання освітніх послуг з початкової, базової та повної загальної середньої освіти.

«Нова освітня мережа – це не про гроші. Ефективна освітня мережа – це про інтереси дітей та про майбутнє громад», – акцентував депутат обласної ради, ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський.

Тож, представників органів місцевого самоврядування попросили надати пропозиції стосовно формування ефективної мережі закладів освіти та розрахунки щодо функціонування такої освітньої мережі у територіальній громаді для подальшого аналізу та узагальнення інформації. А також до 15 липня визначитися з загальноосвітніми навчальними закладами, які готові стати учасниками пілотного проєкту «Три рівні освіти під одним юридичним дахом».

«Вдячний кожному за інтелектуальну комунікацію. Адже освіта є визначальною для майбутнього країни та української нації. І я радий, що ми всі думаємо в одному напрямку. Впевнений, що сьогоднішній діалог стане передумовою нашої спільної успішної співпраці!», – підсумував голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко.

Довідка. На сьогодні у херсонській громаді 391 навчальний заклад, з них 27 – опорних, 330 – загальноосвітніх, 53 – навчально-виховних комплекси і 8 спеціальних шкіл. Наразі серед закладів, що надають базову освіту, 7 працюють з контингентом до 40 учнів, 20 з контингентом до 100 учнів; серед закладів, що надають повну загальну освіту, 57 з контингентом до 100 учнів, 62 з контингентом до 150 учнів. Таким чином, майже кожен другий заклад в області є малокомплектним.