У Херсоні обговорили розвиток системи трансплантації

У Херсоні обговорили розвиток системи трансплантації. Участь у заході взяли т.в.о. голови облдержадміністрації Сергій Козир, перший заступник голови обласної ради – керівник виконавчого апарату Юрій Соболевський, народні депутати Вікторія Вагнєр та Павло Павліш, члени Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування – Оксана Дмитрієва, Максим Перебийніс та Василь Стрілка.

«Сьогодні в Херсонській області встановлена чудова взаємодія між усіма органами влади. Тому я впевнений, що будь-які ініціативи, в тому числі медичні проєкти, дійсно будуть реалізовані та отримають підтримку як з боку обласної ради, так і з боку обласної державної адміністрації», – відзначив перший заступник голови обласної ради – керівник виконавчого апарату Юрій Соболевський.

Таку позицію підтримав і т.в.о. голови облдержадміністрації Сергій Козир. Він підтвердив, що Херсонщина готова співпрацювати з центральними органами влади та профільними лікарнями для створення ефективної системи трансплантації в регіоні. Адже жителі області не повинні стояти в чергах роками, очікуючи на трансплантацію, а мають отримувати необхідну допомогу в обласних закладах охорони здоров’я.

Як повідомила нардеп Вікторія Вагнєр, на законодавчому рівні вдалося врегулювали питання пересадки органів після смерті людини, перехресного донорства і запуску Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів і тканин. І завдяки цьому у 2020 році в Україні нарешті запрацювала комплексна система трансплантації.

«На Херсонщині є висококваліфікований медичний персонал, який готовий співпрацювати з провідними трансплантологами для обміну досвідом. Є необхідне матеріально-технічне забезпечення. І найголовніше – є велике бажання», – наголосив директор Департаменту здоров’я облдержадміністрації Віктор Короленко.

На сьогодні вже обрано медичні заклади, які надаватимуть послуги по трансплантології – це КНП «Херсонська обласна клінічна лікарня» та КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша». Пройшли відповідну підготовку два трансплант-координатора. Ще триває підготовка чотирьох хірургів, два з яких судинні, та заплановано проходження навчання з морфології ниркового трансплантанта трьох патологоанатомів.

Нардеп Павло Павліш звернув увагу на питання, яке хвилює значну частину українців, – коли і за яких умов лікарем констатується смерть мозку.

Пояснення надала заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Оксана Дмитрієва. Виявляється, що ця процедура одноосібно не здійснюється. Для цього скликається консиліум лікарів-спеціалістів, які з допомогою відповідної апаратури встановлюють остаточний діагноз. Тому помилок у таких рішеннях бути не можливо.

У той же час, член Комітету Василь Стрілка проаналізував вартість операцій з трансплантації органів. Зокрема, пересадка нирки в Україні коштує близько 400 тис. грн, а середня вартість такої операції за кордоном становить 1 млн 900 тис. грн. Тому трансплантація органів для тих, кому це потрібно за життєвими показниками, стане доступнішою та збереже їхнє життя.

Також Юрій Соболевський акцентував увагу на важливості проведення якісної інформаційної кампанії та необхідності залучення до роботи у цьому напрямку представників різних конфесій для того, щоб вони опрацьовували це питання зі своїми прихожанами.

Довідка. Людей, які потребують трансплантацію, в Україні більше 5 тисяч, але з них понад 3400 помирають, так і не дочекавшись операції. На сьогодні жителям Херсонської області необхідна трансплантології 980 нирок та 20-30 сердець, на жаль, реальна цифра по пересадці печінки, підшлункової залози та нирки невідома.