Сьогодні відбулася чергове засідання робочої групи з розгляду питань, повязаних зі створенням регіонального ландшафтного парку “Гілея”. Це не перша зустріч, процесс триває вже майже рік. Втім важливих питань для вирішення ще немало.
На засіданні були присутні керівники Херсонської обласної ради, Облдержадміністрації, фахівці, дотичні проблеми та науковці.
З презентаційним матеріалом про доцільність створення регіонального ландшафтного парку виступив профессор кафедри ботаніки Херсонського державного університету, доктор біологічних наук Олександр Ходосовцев.
Головна мета створення РЛП «Гілея» – це збереження унікального, найбільшого у світі рукотворного лісу, що з”явився на місці колись другої за розмірами у Європі пустелі – Олешківські піски.
Як сказав у своєму виступі перший заступник голови Херсонської обласної ради
Василь Зеленчук: “Ліс — це життя. Це наші врожаї, наш відпочинок та туризм . Не буде лісу — не буде й життя. І той, хто на заваді створення парку “Гілея”— є ворогом лісу. Наше завдання — захистити його”.
Дійсно Олешківський ліс, який тепер став візитівкою Херсонщини, було насаджено з суто наукових прагматичних міркувань — для стримання насування піщаної пустелі на родючі землі. Він також захищає міста та селища уздовж нижнього Дніпра від ураганів та піщаних бурь. Дослідні роботи із закріплення пісків були розпочаті ще наприкінці XVIII століття, хоча щільний рукотворний ліс, тобто найбільші його масиви були насаджені у 50 — 70 -х роках минулого століття. Олешківський ліс – сосновий і легко загоряється влітку через погодні умови. Та незрівнянно більшої шкоди йому завдає браконьєрство: штучне підпалення лісів з метою подальшої вирубки ушкоджених пожежею ділянок. З цим були згодні усі одностайно. А от щодо подолання проблеми збереження лісу – існують розбіжності між тими, хто його зберігав досі, й тими, кому це робити надалі.
Раніше захистом лісу займались лісомисливські господарства Херсонщини. Та вже понад рік лісомисливська галузь області не фінансується в необхідному обсязі. Тому ліс залишався беззахисним. Треба було віднайти механізм збереження насаджень. Вирішили зробити це через ландшафтний парк, який буде мати свою адміністрацію, службу безпеки, технічні засоби тощо. Також створення парку дозволить віднайти інші джерела надходжень грошей на його утриманя. До всього того, створення парку -це 150 нових робочих місць для херсонців. Здебільшого тих, хто мешкає в межах нового ландшафтного парку.
Нагадаємо, обласна влада розробила план створення в області першого регіонального ландшафтного парку. Він з”явиться на території лісомисливського господарства Олешківського, Голопристанського, Каховського районів та Новокаховської міськради. Парк займе площу понад 88000 гектарів. У грудні проект створення «Гілеї» підтримало Міністерство екології та природних ресурсів України. Назва ландшафтного парку теж не випадкова. Гілеєю греки називали лісисту місцевість на території сучасної південної України від Нижнього Дніпра і Конки, а також на суміжній ділянці лівобережжя (Олешшя) – від міста Каховка до Кінбурнської коси. Саме на цих землях з”явиться нова”Гілея.”