Пересувний мамограф може стати не мрією, а реальністю – Херсонська обласна рада
За останні 10 років у Херсонській області відбувся значний ріст захворюваності на рак молочної залози. За словами головного лікаря обласного онкологічного диспансеру Ірини Сокур, якщо десять років тому хворобу виявляли у 65% на 100 тисяч жіночого населення, то сьогодні у 83%.
Захворюваність продовжує зростати, тому для жителів Херсонщини на карту поставлені не роки, а місяці, а для хворих – лічені дні…
«Нам, як представникам влади, потрібно зробити все можливе, щоб зберегти людські життя», – зазначила сьогодні заступник голови Херсонської обласної ради Оксана Рукавішнікова під час селекторної наради з головами місцевих рад.
Аби подолати хворобу, необхідно вчасно виявляти її, а для повного одужання – виявляти на початкових стадіях. Тому керівництво Херсонської обласної ради запропонувало головам районних, міських, сільських та селищних рад, міст, ОТГ об’єднати зусилля у боротьбі за здоров’я та життя жителів Херсонщини.
«Враховуючи ситуацію, що склалася в області просимо вас на чергових сесіях підтримати питання щодо виділення із вільних залишків власних бюджетів обласному бюджету коштів на співфінансування і придбання сучасного пересувного мамографа, – звернулася Оксана Рукавішнікова. – Ми розуміємо, що є громади, які за власні кошти вже придбали собі мамографи і можуть відмовитися від нашої пропозиції, але виїзні прийоми фахівців нашого обласного онкодиспансеру показали, що більшість людей не виїжджають до місцевих лікарень, а чекають на допомогу на місцях. А пересувний мамограф дасть можливість проводити обстеження в усіх населених пунктах, навіть маленьких селах».
На закупівлю пересувного мамографу необхідно 7 млн грн, що майже 2% від суми залишків, що утворилися у бюджетах. Голова Херсонської обласної ради пропонує депутатам підтримати виділення на цей проект 1 млн грн за рахунок залишків загального фонду обласного бюджету.
«Так, сума немала, але не така вже і велика. Ми порахували, що, якщо розподілити на кількість населення, без врахування районів, які можуть відмовитися у зв’язку з тим, що мають власні мамографи і готові самостійно вирішувати проблему раннього виявлення онкопатології у жінок, цифра становить 12,36 грн на одного члена громади. Якщо ж з обласного бюджету буде виділено 1 млн грн, то сума зменшиться до 10,60 грн на одного члена громади», – відзначила заступник голови облради Оксана Рукавішнікова.
Для прикладу, населення об’єднаних територіальних громад складає 182 360 громадян. Із розрахунку 10,60 грн на кожного, сума співфінансування складатиме 1 млн 933 тисяч гривень, а це майже 2% від суми вільних залишків загального фонду ОТГ.
Також Оксана Рукавішнікова нагадала про те, що на співфінансування можна використовувати і залишки медичної субвенції, яка утворилася на кінець 2017 року.
Не стоятиме осторонь обласна рада і коли розпочнуться виїзні огляди. З обласного бюджету також виділятимуться кошти на фінансування роботи машини-мамографа та бригади лікарів-онкологів.
Нагадаємо, рішенням бюджетної сесії, що відбулася 23 грудня 2017 року, в обласному бюджеті на 2018 рік вже закладено кошти на проведення безкоштовної медичної діагностики та онкодіагностики в районах області.